Practice portal › Electromagnetic Waves › E and B in the Wave

The maximum value of B in an electromagnetic wave is equal to 6×10⁻⁸ T. Thus the maximum value of E is ______.

Asked in GSEB Board July 2018 · E0 = cB0 and E/B = c

Answer: (2) 18 V m⁻¹

Step-by-step solution

Given: B₀=6×10⁻⁸ T.

Idea: the amplitudes of a plane electromagnetic wave are tied by E₀=cB₀.

E₀=3×10⁸×6×10⁻⁸=18 V m⁻¹.

So the maximum electric field is 18 V m⁻¹.

Why the other options are wrong

More E and B in the Wave questionsAll E and B in the Wave questions →

Reading this solution needs no sign-in. You only sign in to practise against the clock and keep your progress.

Practise this with a timer