Practice portal › Alternating Current › Power in AC Circuits

A lamp consumed only 50 % of the maximum power applied in an A.C. circuit. What will be the phase difference between the applied voltage and the circuit current?

Asked in GUJCET 2014 · Power factor

Answer: (2) π/3 rad

Step-by-step solution

Idea: for given Vᵣₘₛ and Iᵣₘₛ the power is largest when voltage and current are in phase: Pₘₐₓ = VᵣₘₛIᵣₘₛ.

In general P = VᵣₘₛIᵣₘₛ cos φ = Pₘₐₓ cos φ.

P = 0.5 Pₘₐₓ gives cos φ = 1/2.

So φ = 60° = π/3 rad.

Why the other options are wrong

More Power in AC Circuits questionsAll Power in AC Circuits questions →

Reading this solution needs no sign-in. You only sign in to practise against the clock and keep your progress.

Practise this with a timer