Practice portal › Electric Charge and Properties › Electric Flux and Gauss's Law

A metal cube of side 5 cm is charged with 6 μC. The surface charge density on the cube is

Asked in Re-NEET 2024 · Conductors and electrostatic shielding

Answer: (4) 0.4×10⁻³ C m⁻²

Step-by-step solution

On a conductor the charge resides on the outer surface. Area =6a²=6×(5×10⁻²)²=1.5×10⁻² m².

σ=Q/A=(6×10⁻⁶)/(1.5×10⁻²)=4×10⁻⁴=0.4×10⁻³ C m⁻².

Why the other options are wrong

More Electric Flux and Gauss's Law questionsAll Electric Flux and Gauss's Law questions →

Reading this solution needs no sign-in. You only sign in to practise against the clock and keep your progress.

Practise this with a timer