Practice portal › Electric Charge and Properties › Electric Dipole

An electric dipole with dipole moment 5×10⁻⁶ C m is aligned with the direction of a uniform electric field of magnitude 4×10⁵ N/C. The dipole is then rotated through an angle of 60° with respect to the electric field. The change in the potential energy of the dipole is:

Asked in NEET 2025 · Torque, energy and work done

Answer: (2) 1.0 J

Step-by-step solution

U=-pE cos θ and pE=5×10⁻⁶×4×10⁵=2 J.

Δ U=U_60°-U_0°=-pE cos 60°+pE cos 0°=pE(1-cos 60°).

Δ U=2×1/2=1.0 J.

Why the other options are wrong

More Electric Dipole questionsAll Electric Dipole questions →

Reading this solution needs no sign-in. You only sign in to practise against the clock and keep your progress.

Practise this with a timer