Practice portal › Current Electricity › Cells, EMF and Internal Resistance

A resistor is connected to a battery of 12 V emf and internal resistance 2 Ω. If the current in the circuit is 0.6 A, the terminal voltage of the battery is:

Asked in NEET 2026 · Terminal voltage and internal resistance

Answer: (1) 10.8 V

Step-by-step solution

V=E-Ir.

V=12-0.6×2=12-1.2=10.8 V.

Why the other options are wrong

More Cells, EMF and Internal Resistance questionsAll Cells, EMF and Internal Resistance questions →

Reading this solution needs no sign-in. You only sign in to practise against the clock and keep your progress.

Practise this with a timer