Practice portal › Current Electricity › Cells, EMF and Internal Resistance

A cell of emf 4 V and internal resistance 0.5 Ω is connected to a 7.5 Ω external resistance. The terminal potential difference of the cell is

Asked in Re-NEET 2022 · Terminal voltage and internal resistance

Answer: (2) 3.75 V

Step-by-step solution

I=E/(R+r)=4/(7.5+0.5)=0.5 A.

V=E-Ir=4-0.5×0.5=3.75 V.

Check: IR=0.5×7.5=3.75 V.

Why the other options are wrong

More Cells, EMF and Internal Resistance questionsAll Cells, EMF and Internal Resistance questions →

Reading this solution needs no sign-in. You only sign in to practise against the clock and keep your progress.

Practise this with a timer