Practice portal › Current Electricity › Electrical Energy and Power

Two heaters A and B have power rating of 1 kW and 2 kW, respectively. Those two are first connected in series and then in parallel to a fixed power source. The ratio of power outputs for these two cases is:

Asked in NEET 2024 · Rated bulbs and appliances

Answer: (4) 2 : 9

Step-by-step solution

At the rated voltage V: R_A=(V²)/(1000) and R_B=(V²)/(2000), so R_A=2R_B.

Series: Pₛ=(V²)/(R_A+R_B)=(V²)/(3R_B).

Parallel: Pₚ=1+2=3 kW =(V²)/(R_A)+(V²)/(R_B)=(3V²)/(2R_B).

(Pₛ)/(Pₚ)=(1/3)/(3/2)=2/9.

Why the other options are wrong

More Electrical Energy and Power questionsAll Electrical Energy and Power questions →

Reading this solution needs no sign-in. You only sign in to practise against the clock and keep your progress.

Practise this with a timer