Practice portal › Current Electricity › Electrical Energy and Power

A room heater is rated 400 W, 220 V. If the supply voltage drops to 200 V, what will be the power consumed (approximately)?

Asked in NEET 2026 · Rated bulbs and appliances

Answer: (4) 331 W

Step-by-step solution

The resistance is fixed: R=(V₀²)/(P₀).

P=(V²)/R=P₀(V/(V₀))²=400×((200)/(220))².

P=400×0.8264=331 W.

Why the other options are wrong

More Electrical Energy and Power questionsAll Electrical Energy and Power questions →

Reading this solution needs no sign-in. You only sign in to practise against the clock and keep your progress.

Practise this with a timer