Practice portal › Alternating Current › AC Through R, L and C

An alternating voltage given as V = 200√2 sin(100t) V is applied to a capacitor of 1 μF. The current reading of the ammeter will be equal to ______ mA.

Asked in RS Academy GUJCET booklet · Reactance and frequency

Answer: (2) 20

Step-by-step solution

Given: V₀ = 200√2 V, ω = 100 rad s⁻¹, C = 1 μF = 10⁻⁶ F.

Idea: an a.c. ammeter reads the rms current, Iᵣₘₛ = (Vᵣₘₛ)/(X_C).

Vᵣₘₛ = (200√2)/(√2) = 200 V and X_C = 1/(ω C) = 1/(100×10⁻⁶) = 10⁴ Ω.

Iᵣₘₛ = (200)/(10⁴) = 0.02 A = 20 mA.

Why the other options are wrong

More AC Through R, L and C questionsAll AC Through R, L and C questions →

Reading this solution needs no sign-in. You only sign in to practise against the clock and keep your progress.

Practise this with a timer