Practice portal › Thermodynamics › Adiabatic Processes

In an adiabatic expansion, the temperature of one mole of an ideal monatomic gas (γ=5/3) decreases from 60 K to 50 K. The work done by the gas in the process is : (Take the universal gas constant as R=8.3 J mol⁻¹ K⁻¹)

Asked in Re-NEET 2026 · Adiabatic Work and Internal Energy

Answer: (3) 124.5 J

Step-by-step solution

Adiabatic: Q=0, so W=-Δ U=nC_V(T₁-T₂), with C_V=R/(γ-1)=3/2R.

W=(nR(T₁-T₂))/(γ-1)=(1×8.3×10)/(2/3).

W=124.5 J.

Why the other options are wrong

More Adiabatic Processes questionsAll Adiabatic Processes questions →

Reading this solution needs no sign-in. You only sign in to practise against the clock and keep your progress.

Practise this with a timer