Practice portal › Current Electricity › Electric Current and Drift Velocity

A uniform wire of diameter d carries a current of 100 mA when the mean drift velocity of electrons in the wire is v. For a wire of diameter d/2 of the same material to carry a current of 200 mA, the mean drift velocity of electrons in the wire is

Asked in Re-NEET 2024 · Drift velocity, mobility and current density

Answer: (2) 8v

Step-by-step solution

I=nAev_d, so v_d∝I/A∝I/(D²) (same material, same n).

(v')/v=(200)/(100)×(d/(d/2))²=2×4=8.

v'=8v.

Why the other options are wrong

More Electric Current and Drift Velocity questionsAll Electric Current and Drift Velocity questions →

Reading this solution needs no sign-in. You only sign in to practise against the clock and keep your progress.

Practise this with a timer