Practice portal › Wave Optics › Interference and Young's Double Slit Experiment

The distance between the two slits in Young's experiment is 0.1 mm and the distance of the screen from the slits is 100 cm. If the wavelength of the light is 5000 A, the width of a fringe is

Asked in RS Academy GUJCET booklet · Fringe width and fringe position

Answer: (1) 5 mm

Step-by-step solution

Given: d=0.1 mm=10⁻⁴ m, D=100 cm=1 m, λ=5000 A=5×10⁻⁷ m.

Idea: the fringe width is the spacing between consecutive bright fringes, β=(λ D)/d.

β=(5×10⁻⁷×1)/(10⁻⁴).

β=5×10⁻³ m.

β=5 mm.

Why the other options are wrong

More Interference and Young's Double Slit Experiment questionsAll Interference and Young's Double Slit Experiment questions →

Reading this solution needs no sign-in. You only sign in to practise against the clock and keep your progress.

Practise this with a timer