Practice portal › Wave Optics › Interference and Young's Double Slit Experiment

Two slits are made 3 mm apart and the screen is placed 2 m away. What is the fringe separation when blue-green light of wavelength 600 nm is used?

Asked in GUJCET 2022 · Fringe width and fringe position

Answer: (1) 0.4 mm

Step-by-step solution

Given: d=3 mm=3×10⁻³ m, D=2 m, λ=600 nm=6×10⁻⁷ m.

Idea: consecutive bright fringes in Young's experiment are separated by the fringe width β=(λ D)/d.

β=(6×10⁻⁷×2)/(3×10⁻³).

(6×2)/3=4 and (10⁻⁷)/(10⁻³)=10⁻⁴.

β=4×10⁻⁴ m=0.4 mm.

Why the other options are wrong

More Interference and Young's Double Slit Experiment questionsAll Interference and Young's Double Slit Experiment questions →

Reading this solution needs no sign-in. You only sign in to practise against the clock and keep your progress.

Practise this with a timer