Practice portal › Alternating Current › Series LCR: Impedance and Phase
Asked in GUJCET 2017 · Current in a series LCR
Given: V₀=5 V, ω=1000 rad s⁻¹, L=3 mH and R=4 Ω.
X_L=ω L=1000×3×10⁻³=3 Ω.
Z=√R²+X_L²=√4²+3²=5 Ω.
The maximum (peak) current is I₀=(V₀)/Z=5/5=1.0 A.
So the maximum current is 1.0 A.
Reading this solution needs no sign-in. You only sign in to practise against the clock and keep your progress.
Practise this with a timer